Незважаючи на позитивну тенденцію останніх років – появу нових бігових стартів в Україні загалом, і гірських зокрема, нам ще поки дуже далеко до деяких країн по кількості таких забігів (наприклад, в Великобританії в рік проводиться майже три сотні ультра забігів). Але і в нас деякі забіги вже мають свою історію, свої традиції, і флагманом в нашій країні, безперечно, виступає гірський Трейл Карпатія, який в 2016 році буде проводитись п’ятий раз. Наразі це єдиний український забіг сертифікований міжнародною асоціацією трейлового бігу (ITRA – International TrailRunning Association), а значить, за фініш в ньому можна отримувати бали, які знадобляться для реєстрації в престижних стартах, як то UTMB. В минулому році саме завдяки Карпатії я познайомився з новою для себе дисципліною, і хоча такий біг набагато складніший асфальтових, але в той же час він і набагато цікавіший, з великою кількістю естетичних та несподіваних елементів.

karpatia2015-2

Старт другого етапу Карпатія Трейл-2015. Фото організаторів

В 2016 році Карпатія Трейл має деякі відмінності в порівнянні з минулим роком. Найперше, організатори відмовилися від трьохденного формату. Хоча забіг в три етапи і виглядає дуже цікаво і добре підходить як для новачків, які могли реєструватись лише на день-два, так і для сильніших бігунів, але його не так і просто вмістити в доступні вихідні дні (раніше для цього використовувався третій вихідний на Трійцю). Та і організаційних клопотів з триденним форматом в різних місцях набагато більше. Але щоб компенсувати відсутність третього дня, організатори для найвитриваліших вирішили запустити дистанцію ULTRA, на якій рухатись нонстопом потрібно буде 92км з набором висоти 6400м. Додаткової мотивації всім сміливцям такого формату буде надавати статус змагань – вперше буде проводитись Чемпіонат України з трейлу, за підсумками якого буде формуватись збірна країни для виступів на Чемпіонаті Світу. До речі, згідно Регламенту для участі в цій дисципліні потрібно мати мінімум 1 бал (стара шкала) або 3 бали (нова шкала) ITRA, які даються за участь в сертифікованих цією асоціацією забігах.

Але облишимо проблеми нашої еліти, і повернемося до питань любителів, основними мотивами для яких (принаймні для мене) завжди виступають естетичне задоволення і гарне самопочуття. Щодо естетики, то в горах з цим набагато простіше – повсякчас можна знайти чим милуватися, що не можна сказати про всі асфальтові забіги. А от з самопочуттям, то тут дуже важко щось прогнозувати, так як в горах набагато складніше розраховувати цільовий темп, власні сили, воду і їжу. Крім основного ULTRA-забігу з контрольним часом 29 годин на вибір буде доступно ще два маршрути:

-ULTRA (Чемпіонат України з трейлу)

  • Довжина дистанції: 92км, 6400м набору висоти, контрольний час – 29 годин

– дводенний етапний забіг Two Day Big (TDB)

  • 1 день (4 червня) – Довжина: 49,2 км, 3400м набору висоти, контрольний час – 13 годин
  • 2 день (5 червня) – Довжина: 42,8 км, 3000м набору висоти, контрольний час – 12 годин

– дводенний етапний забіг Two Day Lite (TDL)

  • 1 день (4 червня) – Довжина: 33,2 км, 2400м набору висоти, контрольний час – 12 годин
  • 2 день (5 червня) – Довжина: 29,8 км, 1880м набору висоти, контрольний час – 10 годин

І хоча за минулий рік я маю той необхідний 1 бал для участі в чемпіонаті України ULTRA, але цього року я ще вирішив навіть не пробувати себе в ультра забігах, потрібно ще набігати базу, набиратися досвіду. Та і з естетикою в день теж більше шансів – можна більше всього роздивитись, хоча і нічні забіги/походи в горах (як то на Горгани Рейс) теж мають свої плюси. TDL також виглядає аж надто лайтово (пригадую, що минулого року після 43км першого дня хотілося ще бігти), тому я вирішив зареєструватися на TDB, який по суті являється маршрутом ULTRA, тільки складається з двох етапів, між якими можна поспати відпочити.

Але це тільки на перший погляд так здається, що якщо минулого року біг 1 день 45км, то цього року 2 дні сумарно 92км дадуть приблизно в два рази більше навантаження. Помилковість такого твердження видно після глибшого ознайомлення з маршрутом, зокрема, з профілем дистанції, який в трейлах має велике значення. Для початку покажу як виглядав профіль минулорічного етапу Свидовець, який я і проходив:

Профіль першого дня Карпатії-2015, Свидовець

На схемі видно, що основний набір висоти (а він був «лише» 2300м) припадає на перші 10км, коли ми з свіжими силами дерлися на Близницю, а далі рухатись по хребту було більш-менш комфортно. Єдине, що навіть невеликий, але крутий підйом на гору Темпа (на схемі це підвищення в районі 31км) мені дався дуже важко, і після нього я відстав від своєї компанії. А тепер для порівняння пропоную глянути на профіль траси Карпатії-2016, яка повністю буде проходити по Боржаві:

Профіль траси Карпатія-2016, 1-ий день TDB

Профіль траси Карпатія-2016, 2-ий день TDB

По-перше, сам набір кожного дня більший – 3400м і 3000м. По-друге, з профілю чітко видно, що на дистанції майже відсутні прямі ділянки, на яких можна було б комфортно бігти (а в горах, що підйоми, що круті спуски несуть свої труднощі). По-третє, є дуже цікаві моменти, які поки не уявляю, як будуть проходитись :) Наприклад, крутий підйом на гору Стій (на схемі першого дня це 22-23 кілометри) – таке враження, що Темпа відпочиває, в порівнянні з таким крутим набором. Було б добре вибратись ще до забігу в розвідку в ті місця, але, схоже, що не буде такої можливості :( Ну але плюсом гірських трейлів є факт, що без будь-яких докорів совісті можна переходити з бігу на ходьбу, або і взагалі сісти відпочити, що на асфальті виглядало б мінімум дивно. В будь-якому випадку, для такого профілю однозначно буду брати трекінгові палиці, які, сподіваюсь, допоможуть мені дертися на вершини.

Ще одним цьогорічним нововведенням є реєстрація через Athletic Events, що дуже зручно в плані заповнення реєстраційних даних, та і самої оплати. Присутні на Карпатії і знижки за ранню реєстрацію – якщо оплатите внесок до кінця квітня, то економія буде становити 100грн. Крім того, організатори пішли на зустріч учасникам до 25 та понад 50 років, призерам двох крайніх Карпатій та організаторам спортивних заходів – ці всі категорії отримують додаткову знижку в 20%. На більші дистанції ціна стартує з 500 грн (приблизно 17 євро по сьогоднішньому курсі).

Вартість реєстрації на Трейл Карпатія-2016

Дуже зручним в 2016 році і виглядає питання логістики – і старт і фініш будуть знаходитись в Воловці. В Воловець зручно добиратись як залізницею (потяги на Ужгород), або на авто по зручній трасі Київ – Чоп. Минулого року варіант з авто практично відпадав, так як добирання з Воловця (фініш) до Квасів (старт) було ще тим квестом. І перед реєстрацією не забудьте почитати Положення Карпатії на офіційному сайті. Особливо зверніть увагу на необхідність медичної довідки та обов’язкового спорядження.

Для мене Трейл Карпатія-2016 є частиною бігового плану на цей рік. Дуже цікаво буде спробувати себе знову на трейлі вже після марафонських тренувальних програм і успішних фінішів на марафонах. Минулого року це було більше схоже на гірський похід, щоправда, з набагато меншими наплічниками :) Якісь конкретні цілі на подібні змагання мені ставити дуже складно. По-перше, мій малий трейловий досвід не дозволяє поки щось більш-менш об’єктивно спланувати, а, по-друге, це гори, і тут може будь-що і будь-коли піти поза планом. Як завжди, основні завдання – задоволення і хороше самопочуття :) Так, як це було і на Карпатії 2015-го року.

tursep

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.